o projektu
Od počátečního seznámení se základními informacemi o Těšínském Slezsku návštěvníka čeká v suterénu pomyslný exkurz do hlubin země. Dozví se více mimo jiné o geologickém vývoji v období prvohor, kdy vznikly mohutné uhelné sloje, jež ovlivnily životy celých generací obyvatel zdejšího regionu. A právě fenoménu těžby uhlí na Těšínsku je věnována imitace důlní šachty s představením báňského podnikání v průběhu 19. a 20. století. V další části se po časové ose, po níž je zvídavý návštěvník expozicí provázen, dostává do období konce čtvrtohor. Příroda, která se zde začala rozvíjet, nabízí pohled do pralesa, v němž pobíhají šelmy, létají draví ptáci a okolí řeky obývají bobři. Do této krajiny vstupuje člověk, který ji začíná před několikatisící lety kultivovat k obrazu svému. Unikátní nálezy z archeologických lokalit pak prostřednictvím názorné ukázky doplňuje animace pražení obilí Slovany. Další sál již návštěvníky uvádí do dob středověku, kdy Těšínsko ze svých opevněných hradů ovládala piastovská knížata.
Gotické umění zastupuje nejcennější exponát celé expozice – madona z Těrlicka, malba na dřevě objevená celkem náhodou teprve před pěti lety. Nahlédnout do životního stylu barokní šlechty umožňuje zámecká komnata s bohatým interiérem, jemuž kontrastuje vesnické obydlí poddaných se způsobem jejich hospodaření. V dalším podlaží se návštěvník ocitá v době průmyslové revoluce, a proto se na něj vyřítí z tunelu lokomotiva zahalená párou, s níž do kraje dorazil nebývalý rozvoj těžkého průmyslu. Pro dělníky se začaly stavět kolonie, do jejichž obydlí lze nahlédnout, obchod a služby byly na strmém vzestupu. Historické území Těšínského Slezska však vývoj po první světové válce za dramatických okolností rozdělil mezi Československo a Polsko. Události, které se odehrály přesně před 100 lety, připomíná dobový dokumentární film, množství fotografií a dalších exponátů. Život v nových podmínkách demokratického státu je názorně přiblížen v kavárně Avion, jež se stala symbolem prvorepublikového Českého Těšína.
Radim Jež, Muzeum Českého Těšínska
ze zákulisí
Projekt, který nás velmi bavil a měl zajisté velký potenciál stát se celorepublikovou expoziční špičkou. Bohužel v závěrečné fázi před výběrem realizátora byl rozpočet expozice snížen o více nežli 30% a s tím jsme se museli bolestivě vyrovnat. Úprava projektu v takto razantním úsporném režimu se bohužel již v expozici projevila a ne všechny zamýšlené nápady tedy dopadly dle našeho očekávání. V každém případě je expozice návštěvnicky velmi úspěšná a těší se velké oblibě, což nás samozřejmě těší. Ano, i národopisná expozice může být zábavná a expozice Těšínska jednoznačně stojí za názvštěvu.
informace
- klient muzeum Těšínska
- rok 2020
- koncept atelier PLASS
- design atelier PLASS
- integrace M-Plus
- obsahy AV MEDIA SYSTEMS
ocenění/speciální poděkování
- speciální poděkování Miloš Pitelka – projektový manažer, Kateřina Soukupová – CEO M-Plus
- ocenění 2. místo Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2020