o projektu

Multifunkční hala „Trezor přírody“ v Horní Lidči, nabízí neotřelou formou pohled na krásy a rozmanitosti „Trojmezí“, tedy oblast vklíněnou mezi Javorníky, Vizovické vrchy a Bílé Karpaty. Expoziční prostor o rozloze přes 1000 m2 nabízí dvě hlavní expoziční části. V multifunkční hale „A“ jsme navrhli speciální stripovou projekční stěnu, kde návštěvníky přivítá úvodní film. Hala je multifunkční, tedy vedle expozičního módu je možno stripovou stěnou nejenom procházet, ale při speciálních příležitostech ji i motoricky zasunout a prostor tak celkově otevřít dalšímu využití. Zásadní roli zde hraje špičkový obsah, silný zvukový a obrazový vjem a v neposlední řadě právě monumentální velikost a forma samotné projekce. Návštěvníci dále procházejí spojovací chodbou do druhé části objektu, haly „C“, kde celá expozice pokračuje pohledem z galerie dolů na mapu regionu, a celkovou scénografii expozice. Cílem bylo zprostředkovat interaktivní formou specifika a krásy dané oblasti v kontextu polohy v Evropě a České republice. Sestupujeme do expoziční části, kde má návštěvník možnost zkoumat zajímavá místa přímo na mapě na podlaze a pomocí pohyblivých „pařezů“, zkoumat a objevovat.

Celková scénografie měla za cíl pracovat s hmotou pohoří a přirozenou formou do struktury zapracovat další informace o flóře, fauně, zvířecích obyvatelích a samozřejmě historii dané lokality. Expoziční stěny v sobě ukrývají jak monitory, tak projekce, zvuky a čidla reagující na pohyb a přítomnost návštěvníků. Nesmíme se tedy divit, pokud nás po vstupu do brlohu medvěda překvapí jeho rozčilené zařvání! V návrhu jsme nezapomněli na provazbu se školami a přípravu na tvorbu výukových hodin a programů kompatibilních s interaktivními tabulemi využívanými ve školách. Učitel má tedy možnost v expozici se svými žáky opravdu aktivně pracovat. Prostor se stává nikoliv muzeem, ale výukovým pracovním prostorem, kam se vrací nejen návštěvníci, ale také školy, neboť témata expozice a samotné výukové materiály pokrývají spektrum výkladu od historie, přírodopisu, vlastivědy až po témata dnešních dnů a vizí budoucnosti obce a regionu.

ze zákulisí

Náročný projekt, kde byl hlavním stresovým prvkem fakt, že prostor expozice byl již do značné míry hotový, naprojektovaný a ve výstavbě. Podařilo se nám investora přesvědčit o mnoha změnách nejen dispozičních, ale zejména koncepčních ve vztahu ke scénářům využití. Změny, které měly jednoznačný dopad na širší a koncepčnější využití prostoru. Projekce na stripové stěny je skvělý efekt, který je ale třeba dobře vymodelovat a otestovat. Stejně tak pohony a další pohyblivé prvky. Scénografie fundusů krajiny byla koncipována nejen jako nosné plochy informací, ale i jako plochy herní, na které se dá šplhat, prolézat jimi, objevovat. Jako ve skutečné přírodě! Výsledek se věříme povedl!

informace

  • klient  město Horní Lideč
  • rok  2021
  • koncept  atelier PLASS
  • design  atelier PLASS
  • integrace AV MEDIA SYSTEMS
  • obsahy  IS Produkce

ocenění/speciální poděkování

  • speciální poděkování  Josef Tkadlec – starosta Horní Lideč, Miloš Pitelka – projektový manažer